Немора да бидат бисквитите цоколадни само да се дупли и филовани.

Се блендират бисквитите. Се додава крем сирење и се меша да дојде како тесто.

Со пластична фолија се става садот во фрижидер да одмори малце тестото. 30 мин до 1 сат.

Се прават мали топчиња и му се става стапче во секое топче. Се оставаат пак во фрижидер.

Се топи чоколадото на пареа и се макаат топчињата во чоколадото. Може исто и со лазица да се потурваат.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови