1. Сусамот и лененото семе ги ставаме во тавче на оган да се потпечат.
2. Овесните снегулки ги блендираме
3. Корн флексот и оревите ги кршиме на крупни парчиња.
4. Сите состојки ги ставаме во длабок сад, промешуваме. По потреба може да се додаде
уште малку маџун или стопено кокосово масло.
5. Смесата ја тураме во хартиени корпиња, оставаме да се стегнат