Телешкиот бифтек го сечиме на тенки ленти.
Ги ставаме сенфот,  маслото, сол, бибер и зачин.
Промешуваме и оставме да се маринира 1 час.
Сега целиот зеленчук го миеме и го сецкаме на парчиња.
Во вок тава ставаме една лажица маслиново масло и го става ме бифтекот да се запржи, кратко.
Тргаме од оган.
Земаме една тортиља, ставаме сецкана марула, сецкана брокула, чили пиперче, ленти печена пиперка, парчиња пржен телешки бифтек, помфрит, од апаратот за готвење со топол воздух, зрна калинка, мајонез....
По желба или ја роламе или ја послужуваме отворена.
Сервираме топло

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани