Шпагети bolognese е едно од нај популарните јадења кое се одомакини во многу кујни, а откако ке го откриете Фант мешавина за шпагети bolognese ке стане чест гостин и во вашата.

Фант мешавина е одличен избор бидејки содржи дури 31% сушени домати. Сега кога го откривте рецептот за најдобри bolognese, добро размислете со кого ке го поделите.

Брза и едноставна подготовка • За подготовка на популарно јадење шпагети bolognese

Подготовка / Состојки

Сушен домат 31%, пченично брашно, шеќер, кујнска сол, сушен зеленчук (кромид, целер), екстракт од квасец, хидрогенирана растителна маст, засилувач на вкус (мононатриев глутаминат), зачини (мајоран, лук, темјан, црн бибер, морско оревче), пченкарен скроб, лист од магдонос. Може да содржи и јајца во трагови.

За подготовка на 3 оброка потребно е 250 г мелено месо и 25г шпагети или некои други тестенини.

1. Шпагетите сварете ги и исцедете.

2. На масло пропржете 250г мелено месо и тргнете од оган.

3. Содржината од кесичката потопете ја во 500 мл млака вода

4. Прелејте го пропрженото месо, вратете го на оган и оставете да зоврие. Гответе на средно јак оган 15 минути со повремено мешање. Послужете со варени шпагети или други тестенини.

Чувајте на суво место и собна температура

Рок на траење: 12 месеци

Пакување: вреќичка 60г

Хранливи вредности

  • Енергетска вредност 333 ккам / 1319 kJ
  • Маснотии 1.2 г
  • Јаглехидрати 64 г
  • - Белковини 28 г

Извор: Подравка д.д.на 100 г производ