* Јатките и исчистениот лук (чешнињата) се сечкаат на ситно и се ставаат во подлабок сад.
* Се додава ајварот, по желба лут или не лут, изварката и маслиновото масло, се измешува сето убаво и по потреба се додава сол.
* Се чува во фрижидер и се служи ладен.
Урнебесот кој може да се служи како прилог или салата, кај нас се подготвува на овој начин. Ако ставите бело сирење (изрендано) наместо изварка, урнебесот ќе уште повкусен и далеку поквалитетен.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани