Испечати

Урнебес салата со ајвар

Урнебес салата со ајвар

Состојки

  • 400 гр. ајвар
  • 2 главички лук
  • 300 гр. изварка (урда)
  • 5-6 јатки (ореви исчистени)
  • 1 лажица маслиново масло
  • сол по потреба зависно од соленоста на изварката

Подготовка

* Јатките и исчистениот лук (чешнињата) се сечкаат на ситно и се ставаат во подлабок сад.
* Се додава ајварот, по желба лут или не лут, изварката и маслиновото масло, се измешува сето убаво и по потреба се додава сол.
* Се чува во фрижидер и се служи ладен.
Урнебесот кој може да се служи како прилог или салата, кај нас се подготвува на овој начин. Ако ставите бело сирење (изрендано) наместо изварка, урнебесот ќе уште повкусен и далеку поквалитетен.