Подготовка:

1. Лупиме црвени пиперки и ги сецкаме на ситни парченца. Лукот го чистиме и гмечиме.
2. Во длабок сад ставаме урда, пиперки, лук и сол. Промешуваме.
3. Од смесата формираме бомбици кои ги валкаме во потпечен сусам

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани