Испечати

Урнебес бомбици

Урнебес бомбици

Состојки

  • 130 гр урда
  • 4 црвени печени пиперки
  • 4 чешнина лук
  • ½ лажиче сол
  • 2 лажици потпечен сусам

Подготовка

Подготовка:

1. Лупиме црвени пиперки и ги сецкаме на ситни парченца. Лукот го чистиме и гмечиме.
2. Во длабок сад ставаме урда, пиперки, лук и сол. Промешуваме.
3. Од смесата формираме бомбици кои ги валкаме во потпечен сусам