Подготовка
1. Се замесува тестото и се остава да надојде. Кога ќе се удвои го делиме тестото на 32 топчиња и ги оставаме да одморат 10 мин.
2. Секое топче го сучиме во круг со пречник 15см. Го премачкуваме малку со маргарин, го засечуваме како на сликата и ставаме фил по потреба.
3. Триаголниците ги оставаме во плехот околу 20 мин. Пред печењето ги премачкуваме со 1 жолчка и 1 лажица млеко и печиме на 200С околу 20мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани