Подготовка

1. Во тава ги ставаме да се загреат путерот и маслото. Ги додаваме ситно сецканото чадено месо да се запржи и пушти арома. Го тргаме во сад на страна, но и не мора, јас пржев се заедно
2. Во истата маснотија ги пржиме листовите свежи шампињони. Кога се готови ја додаваме сецканата тиквичка и сецканата лута пиперка и тие да се запржат. Го враќаме испрженото царско месо. Ги додаваме коцките црвен домат. Промешуваме, соединуваме и ја додаваме павлаката за готвење.
Зачинуваме. Нека крчка 1,2 минути заедно.
3. Во меѓувреме се ставаат на оган да се варат тортелините според упатството.
Кога се готови ги додаваме кај подготвениот сос, додаваме магдонос и сецкан босилек.
Соединуваме и сервираме. Послужуваме и бело вино со овој убав, летен ручек.
На здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани