Прекрасна мешавина за супер десертче...
 
- Се лупи тиквата, се сече на во големина и форма како што вие ќе се изберете, се реди во сад, а меѓу парчињата тиква се става и од сувото овошје. Оставете на тивко да се вари. Сервирајте додавајки мед, цимет, ореви...., мешавината зачини за тиква (каранфилче мелено, ѓумбир, морско оревче, цимет)
Напомена
Јас некогаш ја варам на пареа, некогаш во касеролата. Доколку не е блага тиквата слободно додадете било кафен или бел шеќер. За ваквиот десерт користам исклучиво Мускатна тиква.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани