Подготовка:

1. Измиeните шери домати ги сечеме на половина. Ги редиме во мала тепсија.
Одозгора ги попрскуваме со мешавина на маслиново масло, балсамико оцет, сол, шеќер и бибер.
Расфрламе од свежиот рузмарин и босилек.
2. Печеме на 170 с, околу 1час и 30 минути, односно додека шери доматите нежно се карамелизираат.
Ги сервираме како прилог.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани