Прво тиквата ја лупиме, сецкаме на парчиња и ја вариме во вода.
Ја истураме водата и оставаме доооброо да се исцеди.
Од состојките за тесто замесуваме мазно, нелепливо, но ни тврдо, ни меко тесто.
Го делиме на 4 дела.
Секое делче го расукуваме во коричка со големина на мало тањирче.
Ги премачкуваме со масло и оставме да мируваат 30 минути.
Потоа на чист чаршав секое кориче го тегниме со рацете.
Попрскуваме по малку масло и ставаме од тиквата замирисана со ванила, цимет...
Сега со помош на чаршафот ја виткаме коричката, и формираме полжавче.
Ги редиме во плех сите 4 истегнати корички.
Ги печиме во веќе загреана релна на околу 200 с, околу 30 минути.
Готови ги посипуваме со шеќер во прав и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани