1. Кромидот ситно го сецкаме и го пржиме со маслиново масло и 40 гр путер. Откако кромидот ќе омекне го додаваме спанаќот. Посолуваме и наросуваме црн пипер. Ја додаваме коцката и ја промешуваме. Потоа ја додаваме 1 литар вода и по 15 минути варење го миксаме зеленчукот со блендер.
2. Во длабок сад со жица ги мешаме јогуртот, жолчката и брашното додека не се соединат. Додаваме една црпалка од чорбата и повторно ја промешуваме. Потоа непрекинато мешајки го додаваме размешаниот јогурт во чорбата.
3. Во друго тенџере на оган ги ставаме преостанатите 50 гр путер и црвениот пипер и посолуваме. Мешаме со жица и откако путерот ќе се растопи го тргаме на страна.
4. Во чинија врз супата во форма на пајакова мрежа го нанесуваме путерот со црвен пипер.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови