Во 1 500 мл вода се ставаат сите зеленчуци и се варат на тивок оган. Се додава сув зачин, сол по вкус и бибер. На крајот се додава пченкарното брашно и се доварува супата уште 5минути и се додава магданос. Наздравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани