Подготовка
Копаните заедно со зеленчукот ставете ги во касерола налите вода да ги покрие сите состојки. Варете на тивок огин половина час.
Во меѓувреме скршете го јајцето и додадете му го гризот и мешаниот зачин. Може да додадете во гризот и малку магданос.
Смесата најубаво мешајте ја во чаша со вилушка додека не се изедначи.
Зеленчукот испасирајте го на копаните исчистете го месото и ситно исецкајте.Повторно почнете да варите доколку ви фали додадете жешка вода.Во супата ја сипуваме пролетната готова супа и со лажичка ги пуштаме кнедлите.Секој пат пред да земете со лажицата нова кнедла савете ја во врелата супа полесно се одлепуваат.Вариме уште десетина минути и на крајот го ставаме магдоносот и листовите целер.Добар апетит!!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани