Лукчето и кромидот го сецкаме многу ситно.
Го ставаме на оган да се запржи, да добие стаклена боја.
Додека се пржи лукчето и кромитчето, ги лупиме тиквата и јаболкото.
Истите ги сецкаме на коцкии ги додаваме во садот каде се пржи.
Пропржуваме кратко, паналеваме вода, оставаме да повари кратко,а потоа го тргаме садот од оган.
Со блендер ја блендираме смесата дирекно во садот, па зачинуваме со сол и црн бибер.
Можете да додадете и кари,секако ако го сакате неговиот вкус.
Оставете нека поврие уште малку на тивко, паслужете ја топла.
Јас додадов и една лажица грчки јогурт во смесата.
Нека ви е слаткичко со мојот предлог за супа.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови