Кромидот пашканатот морковот се сецкат на коцки заедно со водата се варат. Откако ќе се сварат се додава компирот на коцки исецкан и прокељ, зачините и коцка зеленчукова. Откако зеленчукот ќе биде сварен се додава фиде, се вари уште 5 мин и се трга од огнот.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови