1. Во сад или на работна повшина додајте ги сите состојки и замесете мазно тесто. Замотајте го тестото во стреч фолија и ставете го да се лади во фрижидер пола саат.

2. На работната површина со помош на сукалка од тестото расукајте кора во дебелина од 4- 5 мм и со помош на калапи извадете форми по желба. Пота вратете ги во фрижидер пола саааат пред да ги печете. Печете ги во загреана рерна на 170° додека не заруменат. Оставете ги да се оладат и декорирајте ги по желба. Јас ги декорирав со фондан направен по рецепт на Маргарит4е, готвач од тука.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани