Најпрво се мие се чисти спанаќот и се сецка ситно. Кромидот се запржува и потоа се додава и спанаќот и откако ќе се запржи се тура вода да повари. Откако ќе се свари спанаќот се става во тава и се додава оризот. Кога ќе зарумени се додава запржен црвен пипер и пред да се извади од рерна се ставаат и јајцата. Со вака приготвениот спанаќ може да се јаде и кисело мелко.

Лиценца: Сите права се задржани