Подготовка:

1. Во тенџере налеваме вода, ги додаваме измиените парчиња бело месо, морковите, сол и некое зрно бибер. Вариме додека не се готови. Ги процедуваме од течноста и оставаме да се изладат.
2. Во еден сад ги соединуваме, излупената, издлабена од семки свежа краставица, сецкана на ситни коцки, сецканите моркови и сецканото бело месо. Додаваме зачини, кисела павлака и мајонез.
Убаво соединуваме.
3. Ја ставаме салатата во пластичен сад и ја оставаме во фрижидер 1 час, за да се спојат вкусовите.
Потоа сервираме и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани