Користена е чаша од 180 мл, пластична од јогурт
Брз и вкусен десерт, послужен со топка сладолед е вистинско уживање.

1. Во сад се ставаат сите суви состојки и се промешува. Се додаваат јогуртот и маслото и со жица убаво се изедначува цела смеса.
2. Се пече во долг правоаголен плех, или во тава бр 26х24 во загреана рерна околу 30 минути.
Додека се пече колачот во мал сад на оган се ставаат состојките да се растопат и да се спојат.
Испечениот колач го оставаме да се излади малку.
Потоа со нож го сечеме на парчиња.
3. Сега го нанесуваме преливот и гледаме убаво насекаде, измеѓу секое парче да навлезе.
Го оставаме десертот да стои 1 час, па послужуваме парчиња од колачот, со топка солен карамел сладолед

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани