1. Црвената леќа се вари околу 20-тина минути на среден оган, се мие и се цеди,
се става во вангличка.
2. Се додаваат ренданите моркови, сирење и кромид.
3. Јајцата се матат со вилушка и се тураат во вангличето, се додава маслото и се меша со лажица.
4. Потоа се додаваат сите други состојки, се меша до убаво изедначување на смесата и се става во мало правоаголно тавче (зависно од тавчето по потреба се намрсува и се набрашнува), а во малата ростер тава ова не е задолжително.
Одозгора се наросува со малку оригано.
5. Се пече на 190 степени околу 1 час бидејќи смесата е влажна и треба да се испече во внатрешноста. Изладен, солениот кекс се сече во форма по желба.

Овој кекс има доста интересен вкус, а посебен шмек му дава кромидчето.
Сол не ставив бидејќи сирењето и сувиот зачин беа доволни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани