Прекрасни, случајно настанати палачинки во мојата кујна, од состојки кои требаше да ги истрошам.
Пробајте ги.

Во вангличка ги ставаме јајцето, солтта, биберот, просото, маслото.
Промешуваме.
Во чашата на нутрибулет ги ставаме млекото и измиениот, исчистен, исцеден свеж спанаќ.
Убаво соединуваме.
Оваа смеса ја додаваме кај претходните состојки.
Додаваме и кисела вода и брашно.
Со миксер, со најмала брзина ги соединуваме состојките убаво.
Додаваме сусам и сончоглед.
Тава ја загреваме на умерен оган.
Ставаме 2 капки масло.
Ставаме од смесата и пржиме палачинки на стандарден начин.
Ги оставаме да се изладат.
Потоа секоја ја премачкуваме со кисела павлака, по желба ставаме нешто сувомеснато...и завиткуваме како сарма.
Сервираме и дегустираме со најмилите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани