Во вангличка ги ставаме јајцето, солта, биберот.
Матиме додека смесата не побели.
Со исклучен миксер додаваме масло, кисела павлака, пециво, сода, двата вида на брашно, сецканиот морков, сецканата блитва и урда.
Убаво со помош на лажица ја сооединуваме цела смеса.
Ја распоредуваме смесата во калапи за мафини, може во 6 поголемки или 8 средни калапи.
Печиме во загреана рерна на 180 м околу 25 минути.
Испечените мафини ги оставаме да се изладат, па ги сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани