Подготовка:

1. Во чаша ставаме вода и чиа семки. Нека стојат 15 минути.
2. Потоа во чашата на нутрибулет ги ставаме варената тиква и цедениот сок од лимон. Додаваме цимет, ѓумбир и миксираме една минута. Тука ги додаваме и чиа семките. Промешуваме и сервираме во чаша.
3. По желба, за постигнување на саканата густина, додаваме од течноста каде се вареше тиквата. Секако дека може да се додаде и мед по желба.
Здраво и вкусно, за убав почеток на денот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани