Во големо тенџере се ставаат исчистените смокви и тоа ред смокви ред шеќер. Се оставаат да стојат цела вечер или 4 саати смоквите сами да пуштат сок. Потоа се варат 2 саати на тивко и се вади пената со лажица. Се собира во топли тегли жешко слатко и се ставаат на 100С во рерна 30мин. Потоа се исклучува рерната и се оставаат теглите да стојат додека да оладат теглите.
Јас правев со 5 кг смокви и ги ставав во топли тегли. Иако секое слатко се стаава да олади со влажна памучна салвета, јас вака го правам за поубаво да се вакумираат теглите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани