1. Водата во тенџере на оган да зовирие.
2. Во водата се ставаат мелените ореви
3. Се додава ванилин-шеќер
4. Се додава шишенце екстрат од праска
5. Сите состојки убаво да е измешаат да се добие хомогена смеса. Се дели на 30 мали парченца од кои се обликуваат 30 мали топчиња како праски. (Ако сакате повеќе парчиња, правете ги праските помали).
6. Секоја мала праска се препелка во шеќер и на горниот дел се става по едно каранфилче како дршка.
Ако не можете да набавите екстрат од праска може за замена половина шишенце екстрат од малина и половина шишенце екстрат од круша.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови