Меки, ароматични, вкусни полжавчиња е мојот предлог за утрински појадок.

Подготовка:

1. Во топлото млеко ставаме лажиче шеќер, лажиче брашно, квасец. Промешуваме и оставаме да се активира.
2. Потоа во вангличка се ставаат активирани квасец, ванила, масло, белка, сол, шеќерот. Сето убаво се соединува со вилушка. Се додава брашно и се замесува средно меко тесто. Се покрива и се остава на топло да се дуплира.
3. Потоа се дели на 5,6 топчиња. Секое топче се расукува во мало кориче. Коричињата се редат едно врз друго, а при тоа се премачкуваат по малку со омекнат путер, се наросува по малку густин. Така формиран куп од коричките се завиткува во прозирна фолија и се остава да отстои 10 минути во фрижидер.
4. Потоа од цело купче се сучи правоаголна кора. Се премачкува танко со мармалад и се расфрла суво грозје, може и сува брусница. Се витка ролат. Со помош на конец или со нож се сечат парчиња широки по 2,3 цм. Се редат во плех. Нежно се притискаат со раката. Се покриваат и оставаат на топло 30 минути. Се премачкуваат со жолчка со млеко.
5. Се печат во загреана рерна да заруменат. Се сервираат топли со чај, млеко, какао.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани