Сланина ставете да се свари, во варење додајте 1 лажица сол. Варена сланина оставете да истине.
Лук истолчете и измешајте со црвен пипер, сол, црн бибер.
Истината сланина намачкајте со смеса од црвен пипер и лук.
Така намачкана сланина ставете во некој сад со капак. Оставете да орстои 24 часа,во фриждер.
Готова сланина сечете на танки парчиња и уживајте!
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани