Микс коктел

Семки од тиква - лупени

Сончоглед лупен

Семе од чиа

Семето од чиа (Chia seed) потекнува од древната цивилизација на Маите, како важен дел од нивната исхрана ова семе било извор на енергија во нивните походи и означува “сила” или “моќ”.

Чиа семињата се меѓу најздравите и најхранливите видови на храна на планетата.

Листата на нутриенти поради кои се препорачува оваа супер храна на иднината е исклучително импресивна:

Извор на 8 есенцијални амино киселини, содржи 8 пати повеќеОмега-3 од лососот;

Извор на протеини (околу 20%), растителни влакна, минерали-калциум, магнезиум, цинк, фосфор, витамини-А, Д, Е, К, Ц, Б;

7 пати повеќе витамин Ц од портокалите;

6 пати повеќе диететски влакна од овесните трици (содржи 37% влакна);

5 пати повеќе калциум од млекото;

4 пати повисока ORAC вредност од боровинките (мерка за капацитетот на антиоксиданси);

3 пати повеќе железо од спанаќот;

Двојно повеќе калиум од бананите;

Не содржи глутен.

Чиа семето од Натура е во пакување од 100 грама. Дневна препорака за конзумирање на чиа семето е 15 гр (една супена лажичка). Може да се употребува како здрав додаток во разни напитоци (сокови, смути), салати, житни снегулки, десерти. Пред користење на чиа семето потребно е да се потопи во вода 10 минути за да се искористат неговите хидратантни својства.

Ленено семе

Сусам интегрален

Печена соја

Микс од 4 семиња

Натура е создадена од баланс на квалитетни, природни и внимателно избрани состојки, традиција и најсовремена технологија со цел да му понуди на современиот потрошувач избрани прехранбени производи во согласност со новите потреби за енергија и здрава исхрана. Брендот нуди здрави и вкусни начини за одржување на избалансирана исхрана и благосостојба на организмот.
За секоја пауза во текот на денот, еден Натура оброк е совршено избалансиран со растителни протеини, влакна и калории, за да му понуди на организмот она што му треба, со неверојатен вкус на вистинско овошје. Во движење, секој ден, секогаш кога ни е потребен 100 % природен оброк.
Производите се создадени со екстремна прецизност и страст од страна на семејната компанија, која го посветува целото внимание во создавање на едноставни, пријателски производи, различни од сите други индустриско стандардизирани. Целосното производство е во согласност со HACCP, HALAL и со ISO9001: 2008 QMS стандардите. Сите суровини и финални производи редовно се контролираат во овластени лаборатории за контрола на квалитет.