1. Се сечкаат компирите на ситни коцки од околу 1см и морковот на ситни кругчиња и се ставаат да се варат во 2л вода. Исечкајте ги и патлиџаните на ситни коцки од околу 1см нека ви бидат спремни. Ако можете, претходно потопете ги во врела вода и излупете ги.

2. Откако водата ќе почне да врие, додајте го и оризот да се вари. Повремено мешајте ако користите тенџере што може да залепи. Во меѓувреме исечкајте ги колбасите на кругови со дебелина од околу 1см. 

3. По 10-тина минути додајте ги и патлиџаните и мешаниот зачин. Откако водата повторно ќе почне да врие, ставете ги и колбасите. По 5 минути додајте ја и палентата и маслиновото масло.

Совет: Пушените колбаси најдобро е да бидат со лук, со праз, како и суви пиперки.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови