Испечати

Селска манџа со колбаси

Селска манџа со колбаси

Состојки

  • 600гр пикантни пушени колбаси
  • 1-2 лажици мешан зачин
  • 4 домати (а може и домати од конзерва)
  • мала шолја ориз
  • 3 компира
  • 1 морков
  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 лажици палента (или гриз)

Подготовка

1. Се сечкаат компирите на ситни коцки од околу 1см и морковот на ситни кругчиња и се ставаат да се варат во 2л вода. Исечкајте ги и патлиџаните на ситни коцки од околу 1см нека ви бидат спремни. Ако можете, претходно потопете ги во врела вода и излупете ги.

2. Откако водата ќе почне да врие, додајте го и оризот да се вари. Повремено мешајте ако користите тенџере што може да залепи. Во меѓувреме исечкајте ги колбасите на кругови со дебелина од околу 1см. 

3. По 10-тина минути додајте ги и патлиџаните и мешаниот зачин. Откако водата повторно ќе почне да врие, ставете ги и колбасите. По 5 минути додајте ја и палентата и маслиновото масло.

Совет: Пушените колбаси најдобро е да бидат со лук, со праз, како и суви пиперки.