1. Компирите и морковите се лупат, се сецкаат и се варат во засолена вода со малку маслиниви масло околу 20 минути. Потоа додаваме исечената брокула на парчиња и се варат заедно уште 5-10 минути.
2. На крајот додаваме исецкан лук и исклучуваме плочата. Тенџерето се покрива со капак и се остава да постои неколку минути.
3. Водата се фрла и зеленчукот го промешуваме заедно со маслиново масло.
4. Исеченото свинско месо го обаруваме со малку вода, сол и црн пипер додека да испари водата. Потоа му додаваме свинската маст имесото се пржи доготовност.

Компирите и морковите се варат со малку вода, бидејки врз нив ја ставаме брокулата да се обари.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани