Овие шведски колачи се нешто меѓу паланчинки и крофни. Брзо се прават и превкусни се. Од ова мера излегуваат одприлика 8 до 10 колачи.

1. Во сад се бијат рачно јајцето и шеќерот. Се додава се друго и со 2 лажици се истура во тавче со путер. Јас ги превтувам појке пати за убаво да се испечат внатре. Брзо се печат зато мора да се внимава да не се изгорат. Одма се валкат во шеќер. Се сервират со мармелад.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови