Прекрасен колач, сочен, вкусен, вреди да се направи.
1. Во некој сад ставете малку од млекото, додајте ги јајцата, измешајте убаво и ставете го брашното. Измешајте да нема грутчиња.
2. Останатото млеко заедно со шеќерот и ванилата ставете го на оган да зоврие. Додајте ја смесата со брашното и сварете крем. Додајте ја лимоновата кора и тргнете го настрана.
3. Додајте го чоколадото, мешајте додека се истопи и ставете ги оревите. Нека се олади.
4. Над секоја розен кора ставајте тенок слој од филот. Одозгора можете да го украсите или со мелени ореви или со чоколадна глазура.
Нека отстои неколку часа и може да се ужива во него.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови