Морковот го сецкаме на стапчиња и го обаруваме.
Во касерола налеваме вода, додаваме сол.
Од кога ќе зоврие ја додаваме тестенината да се вари.
Пред самиот крај на варењето ги додаваме и цветчињата брокула.
За тоа време на малку масло го запржуваме пилешкото месо, исецкано на коцки и го зачинуваме со сол и бибер.
Во еден сад ги соединуваме сварените, исцедени тестенини со брокулата, половина количина на обарен морков, пилешкото месо.
Соединуваме.
Сервираме во тајнир.На 4 страни на тајнирот ставаме стапчиња морков.
Во друг сад го правиме преливот, односно ги соединуваме мајонезот,киселата павлака, сол, бибер, лимонов сок.
Овај прелив го нанесуваме врз тестенините.
Во мала касерола на тивок оган го ставаме маслиновото масло да се загрее.
Тргаме од оган и го додаваме црвениот пипер.Оставаме да се сталожи.
Со маснотијата ја попрскуваме салатата.
Послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани