Чашата е од 250 мл.

- Измијте ја убаво киноата, прелијте со водата и ставете да се вари се додека ја впие водата (околу 10 мин). Тргнета настрана и оставете да се излади.
- Исецкајте ги кромидот, на коцки исечете пиперката и краставицата. Магдоносот исецкајте, морковот изрендајте.
- Изрендајте ја кората од лимонот, сокот истискајте го, измешајте со маслиновото масло.
- Во сад измешајте ги зеленчуците, додадете ја изладената киноа, прелијте со преливот, на вкус осолете и посипете со бибер.
Послужете и уживајте. Одлична салата е тоа.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани