Во аван истолчете го лукчето со малку сол, па додајте ги и оревите и нив истолчете ги.
Потоа ставете ја изварката, сусамот, буковската пипер и заедно со двете лажици павлака убаво измешајте. Салатичето е готово за конзумирање.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови