Лесна и вкусна салата, која се приготвува за кратко време.

Сусамот се потпекува без масло, се става во садот каде сме ја ставиле изварката. Морковите и крставичките се сечкаат на сити коцки и се ставаат во садот. Наместо од туршија, може да се стави свежа крставица и обарени моркови.
Се додаваат павлаката и останатите состојки и се меша убаво.
По вкус може да се стават и други зачини, се декорира по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани