Се вари пилешкото бело месо, се ситни на мали парчиња, се додаваат рендани кисели краставички, ситно сецкани печурки, малку сусам, сол, бибер, рендан морков и крем сирењето или павлака се се меша убаво.
Се става во тањир и се декорира со сусам, морков, маслинки, јаболко и солени крекери на Армониа, не се потребни вилушки тука се солените крекери со нив може да се послужите...
Многу вкусна за јадење и освежителна...