Во касерола налеваме вода и додаваме сол.
Од кога ќе зоврие ја додаваме орзо тестенината да се вари според упатството.
За тоа време во една вангличка ги соединуваме излупената и ситно сецкана краставица, сецкана лута пиперка, сецкани каламата маслинки, сецкан домат, но без семките.
Додаваме зачини, мајонез, кисела павлака, магдонос и соединуваме.
Тука ја додаваме исцедената и изладена орзо тестенина
Додаваме маслиново масло, сок од лимон.
Убаво соединуваме.
Добиената смеса ја поставуваме на тајнир.
Во меѓувреме од соединетите состојки формираме малечки ќофтенца.
Пожелно е да се подготви смесата 1 час порано, за да може состојките убаво да се соединат
Ги пржиме на умерен оган од двете страни.
Ги редиме врз подготвената салата и послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани