- Сварете го гравот (но да не е преварен) и прецедете.
- Исецкајте ги кромидот, лукот и магдоносот.
- Во сад измешајте ги сите состојки за преливот, залијте го гравот- измешајте.
- Оставете најмалку 1 час да одстои во фрижидер, потоа сервирајте декорирајки со сварените јајца.
Салатата ке биде посна ако го изоставите јајцето.
Напомена
- Гравот секако дека е добар со миродија (нане), па дури и пожелно е да се токму овде користи поради нејзините својства. Јас ја обожавам, но не и во оваа салата, која по рецептот впрочем покрај магдоносот се додава и сува миродија. Вие слободно ставете доколку ја сакате во салатите.
Доколку сакате за повеке порции- зголемувајте ги состојки во соодвете сооднос.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани