Салатава е топ...
Пробајте ја.

На дното на тајнир за сервирање ги ставаме танко сечените ленти марула и ленти спанаќ.
додаваме кругови краставица и нежно промешуваме.
Додаваме зрна калинка, и тостирани семки од сончоглед и сусам.
Ставаме и варени јајца.
Во мала тегличка ги соединуваме сите состојки за дресингот.
Убаво, со тресење промешуваме да се соединат состојките.
Дресингот го нанесуваме врз салатата.
Послужуваме.

Од дресингот може да се подготви поголема количина и може слободно во фрижидер да стои 3,4 дена..

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани