1. Компирите, морковите и цвеклото ги вариме не лупени.
2. Кромидот, краставичките, магдоносот ги сецкаме, а потоа излупените кромпири, моркови и цвеклото исто така ги сецкаме.
3. Сите состојките ги промешуваме заедно и додаваме по вкус сол и маслиновото масло.

По желба може да се додаде кисела зелка и конзервиран грашок.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани