Модрите патлиџаните се лупат, се сечат на тенки кришки по должина, и се ставаат во солена вода околу 10 минути. Се цедат убаво и се пржат на загреано масло. па се оставаат на салфета да им се впие зејтинот. Сирењето се сече на средно дебели правоаголници, и по едно правоаголниче се става на крајот од секој црн патлиџан и се мота. Така подготвени ролованите модри патлиџани повторно се ставаат на салфета 10 минути и се сервираат.

Овие роловани модри патлиџани се погодни за мезе и разни декорации.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови