Прво тиквичката ја сечиме со помош на алатка на мнооогу танки ленти по должина.
Секоја лента на грил тава ја запржуваме.
Ги редиме на хартиени салфети, па го подготвуваме филот.
Во сад ги соединуваме киселата павлака, павлаката за готвење, изренданите три вида сирења, бибер.
Соединуваме.
Црвениот домат го лупиме, зачинуваме по вкус и го ставме на оган кратко да крчка да излези течноста.
Така подготвен го ставаме во огноотпорен сад.
Сега земаме трака тиквичка, ставаме од филот со сирења, па парче крашки врат и заролуваме.
Вака подготвени лентите тиквичка ги ставаме во садот врз сосот од домат.
Запекуваме во рерна 10 минути, колку сирењата да се растопат и да се спојат вкусовите.
Послужуваме топло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани