Уште еден рецепт од моите експерименти со готови кори, кој испадна успешен.

Корите за пита ги сечеме надолж на пола. Состојките за премазот ги матиме со миксер, ако е малку потечно додаваме од гризот. Во друг сад го припремаме филот. Јас овој пат ги правев едните со кашкавал, салама, оригано и кечап и плус едни со сирење. И двете варијанти беа супер.
Се зема една кора и се премачкува со премазот, па се зема уште една кора се става над првата и таа се мачка. На почетокот се става од филот, се виткаат страничните делови кон внатре и се витка како ролат. На ист начин се виткаат сите ролнички.
Се редат на хартија за печење во голем плех и се печат во загреана рерна на 200 степени, околу 15 мин. Оставете ги малку да се оладат и сервирајте ги, ако можете да дочекате да не ги пробате одма )
На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови