Се уработува маргаринот со миксер со 1 лаж.прав шеќер. Се додава кафето со мелените бискоти. Се меша целата смеса, се става на фолија и со сукалка се сука во правоаголна форма. Се мачка со еурокрем и се мота во ролат. Стои во фрижидер 2-3 часа и потоа се сече.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови