6 јајца
6 лајци шекер
4 лајци мелени ореви
2 лајци брашно
рендано цоколадо
Сето ова се меша и се става во тава да се испеци откако ке се испеци се остава да олади, паднишпанот се сеци на два дела.
Фил
2 пудинга од цоколадо
1/2 - млеко варено
1 маргарин
200 гр шекер во прав
250 гр мелени ореви
рендано цоколадо
Филот се подготвува стандардна процедура и потоа ја филоваме тортата во средината а ако сакаме мацкаме и одозгора по зелба а и не мора.
Глазура
1 паковање хопла се мати и му ставаме боја за слатки плава и декорираме по зелба

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови